středa 10. října 2012

2011 Taochaju Yi Wu Gu Yun (and its comparation to YS 2010 Purple Yi Wu)

This is another Taochaju piece of TwoDog (whose brother you may visit in the Galaxy News Radio building). 

It comes from Yiwu, an area that I quite like for its pleasantness and many faces. This one smells like a typical Yiwu, when I open the pouch.


The wet leaves smell densely sweet, somewhat nutty, with a bit of dark fruitiness and a hint of honey. It generally smells very nice, but already at this moment, I thought "hey, it is almost like YS Purple Yiwu, just a touch less interesting".


The taste could seem a bit boring from the beginning, but using the "trick" from Purple Yi Wu (having initial steepings longer than with other teas) makes even initial steepings good. I guess this is what Hobbes means when saying it takes a while to get started.

It tastes quite nice, a good, generic Yiwu. However, even the taste is kind of similar to the Purple Yiwu. As I drank more than a cake of the Purple Yi Wu, I can prepare it rather better than this Taochaju Yi Wu, but I guess that it is simply a result of more experience with brewing the Purple Yiwu. I think these teas are really quite alike.

The taste is wide, thick, sweet, somewhat nutty and with dark forest fruit (blackberries). In some steepings, there are less blackberries and more lychee (indeed, I have not found it in Yiwu yet, this is the first time, but it is not that strong). 

The cooling/tingling is medium strong in the second steeping (nice in there, even goes into the back of the throat) and light or non-present in the rest. 

This calls for a 1:1 comparison I thought. The Taochaju Yiwu is on the left, the YS Purple Yiwu on the right (the Taochaju leaves were stacked a bit higher, the amount was the same however, according to the scale):


After three minutes:

The leaves are similarly sized, but the Taochaju leaves seem to be in a slightly better shape, but it may be simply a result of lighter pressing.

There is an actual difference in color, although I am not sure how obvious it is from the photo. The Taochaju is more yellow-orange, while the Purple Yiwu is yellow-green.

The aroma is quite similar. Actually, to verify the similarity, me and my girlfriend ran a blind test -  we tried to memorize the aromas of those two teas, then generated a pseudorandom vector of Left/Right and presented the cups to the other one who had to guess which one it is (of course, not knowing the part of the pseudorandom vector). We scored a 60% success, which is what I would call a "mildly educated randomness". 

When we moved to the taste, there was a difference, although hardly a huge one. The thickness, sweetness, mouthfeel and all that are very much alike, but there is the element of lychee in the Taochaju that is not present in the Purple Yiwu. I'd say that the nutty element was slightly more pronounced in the Purple Yiwu, taking the place of lychee.

Even the size of leaves seems  to be more or less the same:


Yet another indicator - wet leaves after being left overnight - confirms the striking similarity of those teas.

This was a fun session and comparation. However, I'm afraid that the price of $58 ($65 for 400g) is a bit too high for the Taochaju in my opinion. First, it is a lot for a tea without significant old tree/wild mouthfeel or any larger activity in body after it goes down the throat. Second, it is almost three times more than for what I bought the Purple Yiwu in 2010 ($24 for 400g). Ok, it is already sold out, but there still is the 2011 version which is quite a similar experience.

Further reading: Half-Dipper13 komentářů:

 1. The YS leaves are badly bruised, even though as leaves they seem to be a little better than the Taochaju ones.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I agree on both, but do not see the problem with the bruises. Do you think it makes the tea worse?
   Jakub

   Vymazat
  2. Well, hard to say without having tasted it, but the leaves look like they were pretty roughed up.

   Vymazat
 2. Promiň, že posílám dotaz v češtině, aby to nemátlo diskutující z ciziny, ale chtěl jsem se jen zeptat na tvé objednávky z white2tea.com a ze Sampletea.com, jestli vše bylo ok, obecně by si ty prodejce doporučil a kolik zhruba dělá poštovné - třeba na váhu tvé objednávky. Pak bych s rád zeptal, jestli nenabízíš nějaké vzorky čajů na prodej přímo ty. Už sem si jednou od tebe nějaké čaje kupoval. Díky moc
  Ondra Tomica

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě mě napadla jedna věc, jak je to pak s tím proclením, když bych si objednal třeba 500 - 700g čaje, dostane se do ruky přímo mě?

   Vymazat
  2. Ahoj Ondro,
   z white2tea jsem vlastně ani neobjednával, ale majitel (TwoDog) mi poslal vzorky zadarmo. Každopádně došly v pohodě. Jinak pokud tě zaujal Mengsong od puerh-sk, tak Mengsong od Taochaju mě z white2tea zaujal o něco víc.

   Finepuer a Sampletea vřele doporučuju, protože si skoro nic nepřirážejí za to, že prodávají vzorky. A je to asi nejlevnější cesta k aspoň trošku uzrálému puerhu co znám.

   Co se týče proclení - clo jako takové se platí nevím od kolika, ale od dost peněz (třeba 300 euro?). Ale i do 300 to samozřejmě můžou zadržet a přidají DPHčko.

   Menší balíky (pod kilo) mi myslím chodí docela běžně až domů. Co se týče poštovného, tak to tam nějak myslím mají u čajů napsané - u objednávky za 40 dolarů to bylo asi 13 dolarů. Tj. na procenta dost, ale vzhledem k opravdu mírným cenám to je úplně v pohodě.

   Co se týče mě, tak něco ze zrajících věcí určitě můžu uloupnout - teď si vybavuju 2008 Xiaguan Happy Tuo, 2010 Purple Yi Wu, 2006 Haiwan Pa Sha, 2007 Boyou Manlu da shan, 2005 Menghai Gu Cha, 2005 Jinuoshan TF Youle. Pak mám nějaké Guanzizai z 2009-11, ale ty mám spíš na pozorování, nijak hvězdné pití to není. A asi ještě mám někde půlku 2009 Hai Lang Hao Yi Wu Zheng Shan, ale taky to nějaká bomba není (moc to aspoň nestojí).

   Budu brzo kupovat nějaké Red Marky z thechineseteashopu, tam se taky najdou dobré věci (ale taky špatné).
   Měj se!
   Jakub

   Vymazat
  3. Zdravím,
   Máš tady moc pěknej blog. Jsem to tady pročítal a zdá se že se vyznáš. Já sem ve světě pu-ehr úplně novej a tak se snažím teď trochu zorientovat, ale všude toho je tolik a bez zkušeností člověk nevý co je dobrý a co ne.

   Měl jsem v plánu objednat něco na Yunnan sourcing a tak jsem se chtěl optat, když se něco objednává z Číny tak to se platí těch 20% DPH pokaždý ne? Myslím že sem slyšel že ten limit je tam ale jen 5 euro nebo tak něco.

   Jinak kdyby si byl ochotný se podělit o nějáké zajímavé či poučné vzorky tak by to bylo fajn. Samozřejmě bych ti to všechno zaplatil.
   Popřípadě kdyby si věděl o něcěm hodně zajímavém na tom Yunnan sourcing tak dej vědět.

   Díky
   Martin (slux - centrum - cz)

   Vymazat
 3. Ahoj Martine,
  Dík :) Jojo, ve světě puerhu je toho fakt hodně, to je na několik let se aspoň trochu zorientovat. Ale je to zábava.

  No, těch 20% DPH (vlastně 14, čaj má sníženou sazbu) platíš jen když ti to stopnou na celnici - a oni to u menších balíků moc nedělávají.

  Jsi z Prahy? To bych se o vzorky klidně podělil - jinak mám trochu problém s časem, bohužel.

  Ohledně zajímavých věcí na YS se můžeš mrknout tady na Sorted tea notes - mám tam odkaz na tabulku, je tam i sloupec kdo čaj prodává - tak se můžeš mrknout tam, jestli tě něco nezaujme. Určitě se na YS dají najít dobré věci. Na druhou stranu, když bych chtěl udělat jednu objednávku vzorků, tak bych dneska volil asi finepuer.
  Měj se!
  Jakub

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak z Prahy bohužel nejsem, no nic tak třeba někdy v budoucnu když bude čas, kdyby si třeba připravoval vzorky pro nějáký další lidi atd.
   Na ty notes se určitě mrknu a ten finepuer jsem si tady taky uložil.
   Díky a měj se :)
   Martin

   Vymazat
 4. Ahoj Jakube. Moc díky za info. Pro čajování se mi teď trochu zhorší podmínky, protože náš byt čeká rekonstrukce a mě navíc dočasné stěhování, takže to nechám všechno na potom, ale určitě bych nějaký čaj rád ochutnal (a za vzorky samozřejmě zaplatil). Ještě jeden dotaz, ten Finepuerh má stránky už dost dlouho mimo provoz nebo koukám na špatný web.. No a abych nezapomněl, opravdu super blog i to, že se dělíš o své zkušenosti a postřehy.
  Ondra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,
   ajta, tak ať to vyjde a přeju pevné nervy :) Pak klidně napiš, to nespěchá.

   Finepueer: http://www.finepuer.com/ - zrada je, že to je jen "puer" na konci, ne "puerh".
   Měj se a díky!
   Jakub

   Vymazat
  2. Aha, tak tím to bude :-) Díky! Ondra

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat